russian language  ukrainian language  english language  
Help People News Groups
 
В пакеті "Професіонал" є ВСЕ необхідне для дистанційного навчання! Підключайте пакет "Професіонал" - розширте можливості свого сайту!
однорідні члени речення / Однорідні члени речення

Однорідні члени речення

конспект уроку з української мови для 8-го класу

 

Тема уроку: Однорідні члени речення з сполучниковим, безсполучниковим та змішаним зв'язком

 

Мета:     поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні члени речення та визначати їх вид, аналізувати зв’язок між ними (сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний), а також смислові відношення, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників засобами краси природних надбань.

Правопис:      кома між однорідними членами речення.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів.

Культура мовлення і стилістика: правильна побудова речень з однорідними членами з використанням сполучників; дотримання правильної інтонації в реченнях з однорідними членами з різними видами зв’язку.

Текст (риторичний аспект): використання однорідних членів речення в текстах художнього стилю.

Міжпредметні зв’язки: однорідні члени речення як засіб художньої виразності (література).

Тип уроку:      урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

1.     Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення розділу «Речення з однорідними членами». Ознайомлення учнів із ходом навчальної діяльності.

2. Уведення школярів у спроектоване поняттєво-термінологічне поле: учитель пропонує восьмикласниками звернути увагу на основні поняття теми (запис або таблиця на дошці).

 

III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок восьмикласників

  1. Бесіда.

- які члени речення називають однорідними?

- які члени речення можуть бути однорідними?

- чи завжди однорідні члени речення виражаються однією й тією ж частиною мови? Наведіть приклади.

- які розділові знаки ставляться між однорідними членами речення, поєднаними інтонацією?

 

2. Проблемне завдання.

- пояснити, чому перед сполучником та стоїть кома.

Дивлюся: так буцім сова летить лугами, берегами, та нетрями, та глибокими ярами, та широкими степами, та байраками.

 

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Робота в парах.

1) граматичними засобами вираження однорідності виступають сурядні сполучники:

- єднальні

- протиставні

- розділові

- градаційні

2) Кома між однорідними членами речення зі сполучниками ставиться:

- між однорідними членами речення, з’єднаними протиставними сполучниками

- між однорідними членами речення, з’єднаними єднальними сполучниками

- якщо однорідні члени речення з’єднані парним сполучником, кома ставиться перед його другою частиною

- якщо частина однорідних членів речення з’єднана сполучниками, а частина – без сполучників, кома ставиться між усіма однорідними членами речення

- якщо однорідні члени речення з’єднані в пари, кома ставиться між парами

- якщо сполучник і повторюється двічі, то кома ставиться перед другим сполучником.

2. Ділова гра ,,Мікрофон".

- учні озвучують вивчений матеріал.

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

  1. Пояснювальний диктант.

 

  • Пояснити, як поєднані однорідні члени речення. Записати.
  1. Минають роки, віки, тисячоліття.
  2. Погляньте, що відбувається навколо вас протягом року – взимку і влітку, ранньою весною і пізно восени.
  3. Фіалки пахнуть ніжно, радісно і хвилююче.
  4. Вожак летить, журно курликає  над нашою хатою чи над містом, над полем чи над лісом.
  1. Мовленнєва ситуація

 

  •         Уявити себе журналістом: ви берете інтерв’ю у відомої постаті нашої держави про її відпочинок у вільний час. Запитати, у яку пору року найбільше подобається відпочивати, чому саме, яке значення має для цієї людини оточуюча природа під час відпочинку тощо. У висловлюванні використати поширені й непоширені однорідні члени речення, поєднані між собою різними видами зв’язку. Визначити їх синтаксичну роль.

 

  1. Творча лабораторія.

 

  • Скласти чотири речення з однорідними членами, поєднаними змішаним зв’язком.

VІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

  1. Бесіда за питаннями.

Подумати і дати відповіді на запитання:

 

1. Які члени речення називаються однорідними?

2.     Яку синтаксичну функцію в реченні можуть виконувати однорідні члени?

3.     З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення?

4.     Навести приклади речень з поширеними однорідними членами.

5.     Навести приклади речень з непоширеними однорідними членами.

6.     Розказати про зв’язки між однорідними членами речення.

7.     Які смислові відношення встановлюються між однорідними членами речення, якщо вони поєднуються сполучниками сурядності? Навести приклади.

 

2. Самостійна робота.

- Переписати. Розставити і пояснити розділові знаки.

1) І отак сталевари працюватимуть майже дві години. Кидатимуть у піч то руду то вапняк зливатимуть пінясте шумовиння шлаку братимуть проби металу…

2) День був ясний та сонячний тихий та погожий.

3) Соняшниковий золотистий пилок осідав Меланії на бровах на віях. Обличчя  натхненне розшарілося… Де взялася і врода і характер і чиста ідеальна чарівність ліній!

4) Річечка хтозна-куди несла свої зелені води чи то вгору чи то вниз.

5) Зі старої сосни чи дуба знялася пташина.

VІІІ. Підсумок уроку

 

  •         Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

 

ІХ. Домашнє завдання

 

1. Скласти й записати розповідь про речення з однорідними членами. Проілюструвати теоретичний матеріал прикладами, дібраними з творів художньої літератури.

2.      Виписати з підручника будь-якої дисципліни по два речення з однорідними членами, з’єднаними єднальними, протиставними і розділовими сполучниками.

hellip; Де взялася і врода і характер і чиста ідеальна чарівність ліній!